ARTINFOINDIA.COM extends its gratitude to your Institute for valuable contribution of ARTWORKS. This overwhelming response has given us great encouragement in the field of ART and love for Nature

ARTINFOINDIA.COM is delighted to announce the winners for Peacock - The National Bird, 3rd All India Art Competition for School Children

Separate intimation and list of winners will be sent to schools. We shall continue to be in touch with you for Awards and Certificates. 

Exhibition of Award winning and Selected 250 Paintings at India Habitat Centre, Lodhi Road, New Delhi from 1st to 30th November 2014

If you find any spelling mistake please let us know we will rectify the mistake just SMS / WharsApp Code and correct spelling only to +91 9810234197 or comment on this Note.


Award


Group A 

Gold Award
S-004/A-143 Himanshi Chhabra, Lotus Valley International School, Gurgaon
H-006/A-298 Kyrah Patel, Shefali's Art Classes, Mumbai
H-014/A-007 Vanshika Garg, Kaladhaam, Mumbai

Silver Award
H-006/A-291 Michelle Thomas, Shefali's Art Classes, Mumbai
S-001/A-040 Raghav Chaudhary, G D Goenka International School, Surat
S-004/A-073 Siddharth Dhawan, Lotus Valley International School, Gurgaon

Bronze Award
H-007/A-004 Arya Anand Karalkar, Vinay Art Drawing Classes, Mumbai
S-005/A-312 Hazel Mehta,JBCN International School, Mumbai
S-005/A-316 Zaina Mody, JBCN International School, Mumbai

Commended Award
S-004/A-076 Alia Rathi, Lotus Valley International School, Gurgaon
H-001/A-067 Arnav Dharia, iLeap Academy Pvt Ltd, Mumbai
P-014/A-003 Atreyee Das, Kidzee, Serampore
H-001/A-059 Freya Shah, iLeap Academy Pvt Ltd, Mumbai
S-059/A-029 Kaashvi Jain, Raghubir Singh Junior Modern School, New Delhi
H-005/A-372 Kimaya Agrawal, Planet Arts Group, Mumbai
S-059/A-024 Mahin Garg, Raghubir Singh Junior Modern School, New Delhi
H-005/A-371 Naveya Ajmeera, Planet Arts Group, Mumbai
S-001/A-041 Palak Chhabda, G D Goenka International School, Surat
S-001/A-039 Preet Dobaria, G D Goenka International School, Surat
H-020/A-014 Rajasee Rahul Kamat, Art Garden, Mumbai
H-020/A-015 Ranveer Bakshi, Art Garden, Mumbai
H-001/A-066 Shreya Singh, iLeap Academy Pvt Ltd, Mumbai
S-112/A-359 Shruti Vaid, Bhavan Vidyalaya, Panchkula
S-007/A-356 Sonali, Shantiniketan Public School, Gurgaon

Group B


1st Award
H-023/B-505 Purak Kapoor, Raghubir Singh Junior Modern School, New Delhi
H-006/B-404 SatvikaShetty, Shefali's Art Classes, Mumbai
P-014/B-006 Simran Parmar, Apeejay School, Pitampura, New Delhi

2nd Award
S-004/B-305 Nandini Gupta, Lotus Valley International School,Gurgaon
S-033/B-080 Reianna Vallabh, Sat Paul Mittal School, Ludhiana
P-014/B-010 Vinayak Goel, G D Goenka Public School, Vasant Kunj, New Delhi

3rd Award
H-008/B-021 Laxmi Priyas, Manorama School of Fine Arts, New Delhi
H-001/B-211 NysaTurakhia, iLeap Academy Pvt Ltd, Mumbai
H-006/B-423 Vidhi Patodia, Shefali's Art Classes, Mumbai

Commended Award
H-020/B-073 Aanya Sahni, Art Garden, Mumbai
H-006/B-366 Anushka Vora, Shefali's Art Classes, Mumbai
H-006/B-660 Arshi Shah, Shefali's Art Classes, Mumbai
H-023/B-516 Aryan Mehta, Manava Bharati Iia International School, NewDelhi
H-006/B-367 Diwsha Dubey, Shefali's Art Classes, Mumbai
S-004/B-312 Eklavya Mukherji, Lotus Valley InternationalSchool, Gurgaon
S-076/B-570 Krittika Palladhi, Scotish High InternationalSchool, Sushant Lok II, Gurgaon
H-006/B-378 Mehaan Nayak, Shefali's Art Classes, Mumbai
S-102/B-215 Naina Bansal, Billabong High International School, Noida
H-006/B-663 Navya Doshi, Shefali's Art Classes, Mumbai
S-059/B-093 Paarth Bhargava, Raghubir Singh Junior ModernSchool, New Delhi
S-004/B-334 Reyna Upadhyay, Lotus Valley InternationalSchool, Gurgaon
S-059/B-091 Ria Devika Bhasin, Raghubir Singh Junior ModernSchool, New Delhi
H-023/B-515 Sahima Mittal, Vasant Valley, New Delhi
H-006/B-373 Shaiva Mehta, Shefali's Art Classes, Mumbai
H-020/B-075 Shiven Nair, Art Garden, Mumbai

Group C

1st Award
H-022/C-410 Kanav Haria, Ruchi Arts, Mumbai
S-059/C-101 Riddhi Gupta, Raghubir Singh Junior Modern School, New Delhi
S-059/C-093 Sujagi Bansal, Raghubir Singh Junior Modern School, New Delhi

2nd Award
S-059/C-133 Mitali Goel, Raghubir Singh Junior Modern School, New Delhi
H-020/C-052 Sarah Sonil Holam, Art Garden, Mumbai
H-023/C-425 Sumaya Beri, Vasant Valley, New Delhi

3rd Award
H-020/C-057 Chaitanya Mishra, Art Garden, Mumbai
H-023/C-419 Kashvi Paruthi, Blue Bells International, NewDelhi
H-022/C-402 Khushboo Karia, Ruchi Arts, Mumbai

Commended Award
H-006/C-305 Arianna Mehta, Shefali's Art Classes, Mumbai
H-006/C-332 Dia Jhaveri, Shefali's Art Classes, Mumbai
H-006/C-337 Hiya Patel, Shefali's Art Classes, Mumbai
H-006/C-535 Kushal Patel, Shefali's Art Classes, Mumbai
H-014/C-038 Manas Ganesh Patil Kaladhaam, Mumbai
S-005/C-378 Muskaan Sheth, JBCN International School, Mumbai
P-014/C-011 Nalin Bhargava, Ryan International, MayurVihar, Delhi
S-102/C-225 Pawni Jalodia, Billabong High InternationalSchool, Noida
S-059/C-146 Roohi Jolly, Raghubir Singh Junior Modern School, New Delhi
H-001/C-210 Saania Ahuja, iLeap Academy Pvt Ltd, Mumbai
H-006/C-304 Tanya Zaveri, Shefali's Art Classes, Mumbai
H-053/C-206 Tina Dahiya, Kalakrit Institute of Fine Arts, Gurgaon
S-059/C-112 Vania Aggarwal, Raghubir Singh Junior ModernSchool, New Delhi
H-048/C-160 Vedant Sharma, S D Adarsh Vidyalaya, Gurgaon
S-102/C-229 Yashasvi Roy, Billabong High International School, Noida

Group D

1st Award
H-022/D-270 Mokshi Savla, Ruchi Arts, Mumbai
H-063/D-313 Pankhuri Salarpuria, Be Creative CreativeWorkshop, New Delhi
S-102/D-202 Divya Batra, Billabong High International School, Noida

2nd Award
H-006/D-247 Divya Damani, Shefali's Art Classes, Mumbai
H-022/D-271 Herin K Poladia, Ruchi Arts, Mumbai
H-022/D-266 Hetansh KShah, Ruchi Arts, Mumbai

3rd Award
S-076/D-341 Shimmer, Scotish High International School, Sushant LokII, Gurgaon
S-059/D-099 Shreya Mehta, Raghubir Singh Junior Modern School, New Delhi
H-016/D-038 V Niharika, Chitrakala Academy, Coimbatore

Commended Award
P-014/D-003 Aaditya Vardhan Gupta, Somervill School, Noida
H-008/D-021 Aayushi, Manorama School of Fine Arts, New Delhi
S-076/D-320 Adelle Vincent, Scotish High International School, Sushant Lok II, Gurgaon
H-020/D-055 Arjun Sahni, Art Garden, Mumbai
H-053/D-152 Chehak Kohli, Kalakrit Institute of Fine Arts, Gurgaon
P-014/D-292 Harsheen Kaur, G D Goenka Public School, Rohini,New Delhi
S-033/D-063 Kavya Jain, Sat Paul Mittal School, Ludhiana
H-013/D-032 Khushi Shah, Kala Vriksa Art & Craft Classes, Mumbai
H-063/D-310 MansiAgarwal, Be Creative Creative Workshop,New Delhi
P-014/D-015 MishikaChawla, Springdales School, Dhaula Kuan,New Delhi
S-001/D-128 RashmiKhetan, G D Goenka International School,Surat
H-063/D-308 Rishika Salarpuria, Be Creative CreativeWorkshop, New Delhi
S-004/D-219 Trupti Agarwal, Lotus Valley InternationalSchool, Gurgaon
H-008/D-022 Vishanha, Manorama School of Fine Arts, New Delhi
S-106/D-221 Yubhika Paul, Delhi International School, Rohini, New Delhi

Group E

1st Award
S-001/E-052 Jhanvi Goti, G D Goenka International School, Surat
S-003/E-039 Kajal, Rose Land Public School, Gurgaon
S-033/E-035 Mudita Jain, Sat Paul Mittal School, Ludhiana

2nd Award
H-016/E-019 Bhavika Dugar, Chitrakala Academy, Coimbatore
S-001/E-055 Dharvi, G D Goenka International School, Surat
H-006/E-095 Vrushti Shah, Shefali's Art Classes, Mumbai

3rd Award
S-033/E-027 Abhav Gupta, Sat Paul Mittal School, Ludhiana
P-014/E-003 Roshni K R, S B O A School & Junior College, Chennai
S-112/E-122 Vinayak Sahni, Bhavan Vidyalaya, Panchkula

Commended Award
H-063/E-123 Bhawana Hettiarachchi, Be Creative CreativeWorkshop, New Delhi
P-014/E-001 Devishi Sahai, Shalom Hills International School, Gurgaon
H-007/E-011 Devyani Subhash Palkar, Vinay Art DrawingClasses, Mumbai
S-033/E-031 Divyam Bansal, Sat Paul Mittal School, Ludhiana
S-001/E-060 Divyanshi Tulsain, G D Goenka International School,Surat
S-001/E-050 Ishita Gupta,G D Goenka International School, Surat
H-001/E-073 Jahnawi P, iLeap Academy Pvt Ltd, Mumbai
S-001/E-058 Mahek Tulsian, G D Goenka International School, Surat
H-007/E-013 Manasvi D Revadkar, Vinay Art Drawing Classes,Mumbai
H-016/E-017 Mehak Khemka, Chitrakala Academy, Coimbatore
H-020/E-025 Rudra Rahul Kamat, Art Garden, Mumbai
S-033/E-033 Ryna Kalra, Sat Paul Mittal School, Ludhiana
H-016/E-021 S Keerthivassan, Chitrakala Academy,Coimbatore
H-020/E-023 Sarah Khan, Art Garden, Mumbai
P-014/E-009 Sudhashree Mohapatra, St. Xavier InternationalSchool, Bhabaneswar

Group F

1st Award
P-014/F-002 R Jeyatheerthan, Bhrratiya Vidya BhavanMatriculation Hr. Sec. School, Coimbatore
P-014/F-001 Rohit Gupta, Govt. Boys Sr. Sec. School No. 2, Kalkaji, NewDelhi
S-033/F-026 Kariti Jain, Sat Paul Mittal School, Ludhiana

2nd Award
H-016/F-009 C Shree Soumini, Chitrakala Academy, Coimbatore
S-033/F-033 Mehtaab Kaur, Sat Paul Mittal School, Ludhiana
P-014/F-005 T J Shivani, S B O A Model Hr Sec School, Coimbatore

3rd Award
P-014/F-006 Ayesha Rahil Ahmed, American Public School, Gurgaon
P-014/F-003 A Pritik, Vikaasa School, Madurai
H-024/F-081 Saumya Goyal,Magic Creations, Gurgaon

Commended Award
P-014/F-004 Aarushi Fatehpuria, Step by Step InternationalSchool, Jaipur
S-033/F-021 Armaan Bansal,Sat Paul Mittal School, Ludhiana
H-063/F-069 Gauri Sabu, Be Creative Creative Workshop, New Delhi
H-016/F-010 J Yamini, Chitrakala Academy, Coimbatore
H-008/F-008 Jyoti Pandey, Manorama School of Fine Arts, New Delhi
S-033/F-029 Khushi Monga, Sat Paul Mittal School, Ludhiana
S-033/F-15 Mudita, Sat PaulMittal School, Ludhiana
H-063/F-068 Muskan Chhabra, Be Creative Creative Workshop,New Delhi
H-016/F-011 P VijayShankar, Chitrakala Academy, Coimbatore
S-001/F-044 Ritika Bhajiawala, G D Goenka InternationalSchool, Surat
S-001/F-052 Sakshi Agrawal, G D Goenka International School,Surat
S-001/F-051 Sheladiya Krina, G D Goenka International School,Surat
S-001/F-049 Siddhi Mehrotra, G D Goenka InternationalSchool, Surat

Awards - School Level 
1st Position (School Level) Group A
S-106/A-241 Vihaan Gupta, Delhi International School, Rohini, New Delhi
S-004/A-099 Irsa Sharma, Lotus Valley International School, Gurgaon
S-059/A-018 Vihaan Singh Oberoi, Raghubir Singh Junior ModernSchool, New Delhi
H-023/A-349 Ragini Jain, Raghubir Singh Junior ModernSchool, New Delhi
H-023/A-345 Neil Sindwani, Delhi Public School, East of Kailash, New Delhi

2nd Position (School Level) Group A
S-106/A-148 Avani Dogra, Delhi International School, Rohini, New Delhi
S-005/A-341 Jia Shah, JBCN International School, Mumbai
S-059/A-032 Aanya Chawla, Raghubir Singh Junior Modern School, New Delhi
H-023/A-350 Syed Zayaan, Amity International School, Saket, New Delhi

3rd Position (School Level) Group A
S-106/A-229 Daksh Madaan, Delhi International School, Rohini, New Delhi
S-001/A-054 Hridhaan Jain, G D Goenka International School, Surat
S-005/A-326 Somya Jain, JBCN International School, Mumbai
S-004/A-127 Tanishkka Agrawal, Lotus Valley InternationalSchool, Gurgaon
S-059/A-020 Abhirati Singhal, Raghubir Singh Junior ModernSchool, New Delhi
H-023/A-344 Adya Singh, Sardar Patel Vidyalaya, New Delhi

1st Position (School Level) Group B
S-102/B-252 RishitDalmia, Billabong High InternationalSchool, Noida
S-001/B-157 SiddhiPurohit, G D Goenka International School,Surat
S-005/B-469 AyaanKapadia, JBCN International School,Mumbai
S-004/B-295 BandhulNarang, Lotus Valley International School,Gurgaon
H-023/B-503 AnahitaMehta, Sardar Patel Vidyalaya, New Delhi
S-076/B-602 Adhvik,Scotish High International School, Sushant LokII, Gurgaon

2nd Position (School Level) Group B
S-102/B-222 Tara Sushling, Billabong High InternationalSchool, Noida
S-001/B-196 Sana Sureka, G D Goenka International School, Surat
S-005/B-483 Ayaan Shah, JBCN International School, Mumbai
S-004/B-322 Jessica Singh, Lotus Valley International School,Gurgaon
S-059/B-113 Daksh Tarneja, Raghubir Singh Junior ModernSchool, New Delhi
H-006/B-384 Nishka Shah, Shefali's Art Classes, Mumbai
H-023/B-514 Anoushka Misra, Step by Step, New Delhi

3rd Position (School Level) Group B
S-001/B-191 Raghav Jain, G D Goenka International School, Surat
S-005/B-429 Saashvi Jogani, JBCN International School, Mumbai
S-004/B-289 Aahna Soni, Lotus Valley International School, Gurgaon
S-059/B-115 Munish Kumar, Raghubir Singh Junior Modern School, New Delhi
S-076/B-599 Mehr Kaur Aulakh, Scotish High InternationalSchool, Sushant Lok II, Gurgaon
H-023/B-496 Tara Karni Devi Bajaj, Step by Step, New Delhi

1st Position (School Level) Group C
S-102/C-228 Aadi Govil, Billabong High International School, Noida
S-001/C-182 Suganya Patel, G D Goenka International School, Surat
S-005/C-391 Druhin Aggrawal, JBCN International School,Mumbai
S-004/C-274 Ryan Puri, Lotus Valley International School, Gurgaon
H-023/C-431 Nandika Jain, Modern School, Vasant Vihar, New Delhi
S-059/C-138 Kaavya Gupta, Raghubir Singh Junior Modern School, New Delhi
S-076/C-465 Panav Gilani, Scotish High International School, Sushant LokII, Gurgaon

2nd Position (School Level) Group C
S-102/C-251 Aanya Singh, Billabong High International School, Noida
S-001/C-190 Klim Savaliya, G D Goenka InternationalSchool, Surat
H-053/C-207 Amrita, Kalakrit Institute of Fine Arts, Gurgaon
S-004/C-260 Aarav Sanghvi, Lotus Valley InternationalSchool, Gurgaon
S-076/C-497 Phinza Aggarwal, Scotish High InternationalSchool, Sushant Lok II, Gurgaon
H-006/C-370 Aanmay Shingvi, Shefali's Art Classes, Mumbai
H-023/C-411 Jiya Sahgal, The British School, New Delhi

3rd Position (School Level) Group C
S-102/C-244 Krishna Yuvraj, Billabong High InternationalSchool, Noida
S-001/C-185 Krishna Mehta, G D Goenka International School,Surat
S-005/C-394 Pearl Shah, JBCN International School, Mumbai
H-053/C-191 Sehej Khurana, Kalakrit Institute of Fine Arts,Gurgaon
S-004/C-261 Nandni Jha,Lotus Valley International School, Gurgaon
S-059/C-92 Aimen Azam, Raghubir Singh Junior Modern School, New Delhi
S-076/C-495 Dhananjay Sharma, Scotish High InternationalSchool, Sushant Lok II, Gurgaon
H-006/C-343 Tvisha Punjabi, Shefali's Art Classes, Mumbai

1st Position (School Level) Group D
S-102/D-193 Bhavika Kumar, Billabong High International School, Noida
S-009/D-184 Mridula, Chettinad Hari Shree Vidhyalayam School, Chennai
H-023/D-273 Simra Mushtaque, Delhi Public School, East of Kailash, New Delhi
S-001/D-144 Kaustubh Nilesh Makwana, G D Goenka InternationalSchool, Surat
H-053/D-153 Simmi Chaudhary, Kalakrit Institute of FineArts, Gurgaon
S-059/D-88 Vrinda Singhal, Raghubir Singh Junior ModernSchool, New Delhi
S-076/D-343 Anandita Misra, Scotish High International School,Sushant Lok II, Gurgaon
H-006/D-365 Kshiven Shah,Shefali's Art Classes, Mumbai
H-023/D-281 Manvi Jain,Modern School, New Delhi

2nd Position (School Level) Group D
S-102/D-202 Divya Batra, Billabong High International School, Noida
S-009/D-177 Samhita Rajamohan, Chettinad Hari ShreeVidhyalayam School, Chennai
S-001/D-126 Tanishq Jain, G D Goenka International School, Surat
H-053/D-163 Nupur, Kalakrit Institute of Fine Arts, Gurgaon
S-059/D-89 Parinistha Surya, Raghubir Singh Junior ModernSchool, New Delhi
H-023/D-280 Harbani Kaur Taluja, Sardar Patel Vidyalya, New Delhi
S-076/D-339 Ahaana Guleria, Scotish High InternationalSchool, Sushant Lok II, Gurgaon

3rd Position (School Level) Group D
S-102/D-192 Prerna Sharma, Billabong High InternationalSchool, Noida
S-009/D-182 A L Arunaachalam, Chettinad Hari ShreeVidhyalayam School, Chennai
S-001/D-130 Aishwarya Ghiria, G D Goenka International School,Surat
S-059/D-094 Manya Jain, Raghubir Singh Junior Modern School, New Delhi
H-006/D-250 Kinjal Oza, Shefali's Art Classes, Mumbai
H-023/D-276 Aanish Sachdev, Step by Step, New Delhi

3rd Position (School Level) Group F
S-001/F-050 Parita Patel, G D Goenka International School, Surat

Results Peacock The National Bird


Meritorious Paintings 

Group A

S-004/A-126 Aadhya Sharma, Lotus Valley International School, Gurgaon
P-014/A-001 Aahana Borooah Sahu, Presidium, Sector-5, Gurgaon
S-004/A-134 Aahana Verma, Lotus Valley International School, Gurgaon
S-112/A-358 Aanya Aggarwal, Bhavan Vidyalaya, Panchkula
S-106/A-264 Aarav, Delhi International School, Rohini, New Delhi
S-004/A-086 Aashna Sud, Lotus Valley International School, Gurgaon
S-106/A-249 Abheer Mehra, Delhi International School, Rohini, New Delhi
S-004/A-101 Abhyudita Verma, Lotus Valley International School, Gurgaon
H-048/A-036 Adhya Gupta, Alpine Convent Public School. Gurgaon
S-106/A-187 Aditya Mann, Delhi International School, Rohini, New Delhi
H-006/A-300 Anagha Shah, Shefali's Art Classes, Mumbai
H-006/A-293 Ananya Angrish, Shefali's Art Classes, Mumbai
H-006/A-296 Ananya Angrish, Shefali's Art Classes, Mumbai
H-020/A-012 Ananya Dalmia, Art Garden, Mumbai
S-004/A-115 Ananya Shah, Lotus Valley International School, Gurgaon
H-001/A-061 Ananya Turakhia, iLeap Academy Pvt Ltd, Mumbai
S-004/A-085 Anay Maharesh, Lotus Valley International School, Gurgaon
H-014/A-008 Ashween Vijay Singh, Kaladhaam, Mumbai
S-106/A-273 Atharva, Delhi International School, Rohini, New Delhi
P-014/A-002 Bani Parmar, Apeejay School, Pitampura, New Delhi
H-063/A-363 Darsh Kapoor, Be Creative Creative Workshop, New Delhi
H-006/A-302 Darshni Bhabhera, Shefali's Art Classes, Mumbai
S-106/A-188 Devansh, Delhi International School, Rohini, New Delhi
H-020/A-010 Diya Chopra, Art Garden, Mumbai
S-106/A-270 Eishaan K Pathak, Delhi International School, Rohini, New Delhi
H-024/A-366 Ekaksh Grover, Magic Creations, Gurgaon
H-006/A-292 Fatema Kapadia, Shefali's Art Classes, Mumbai
S-059/A-027 Harshiv Chawla, Raghubir Singh Junior Modern School, New Delhi
H-001/A-060 Jay Shah, iLeap Academy Pvt Ltd, Mumbai
S-112/A-361 Kanishka, Bhavan Vidyalaya, Panchkula
S-004/A-081 Kashvi Agarwal, Lotus Valley International School, Gurgaon
S-004/A-133 Manan Verma, Lotus Valley International School, Gurgaon
H-005/A-369 Muskan Jhaveri, Planet Arts Group, Mumbai
H-006/A-299 Naish Ramwan, Shefali's Art Classes, Mumbai
H-006/A-294 Naisha Furnitrwala, Shefali's Art Classes, Mumbai
H-006/A-295 Naishaa Ramwani, Shefali's Art Classes, Mumbai
H-006/A-297 Navvya Goenka, Shefali's Art Classes, Mumbai
S-004/A-098 Navya Shrivastava, Lotus Valley International School, Gurgaon
H-006/A-301 Nishi Sampat, Shefali's Art Classes, Mumbai
S-004/A-071 Nitadrina Bhattacharyya, Lotus Valley International School, Gurgaon
S-001/A-052 Prisha S Jain, GD Goenka International School, Surat
S-004/A-094 Ruhaan Aggarwal, Lotus Valley International School, Gurgaon
H-005/A-370 Samara Kothari, Planet Arts Group, Mumbai
H-023/A-348 Sahir Gosain, Amity International School, Saket, New Delhi
S-059/A-034 Samya Goel, Raghubir Singh Junior Modern School, New Delhi
H-006/A-290 Sanisska Sawla, Shefali's Art Classes, Mumbai
H-001/A-062 Shreya Shreshtha Singh, iLeap Academy Pvt Ltd, Mumbai
H-001/A-063 Shreya Sukriti Singh, iLeap Academy Pvt Ltd, Mumbai
S-001/A-042 Shubham Agarwal, G D Goenka International School, Surat
H-020/A-011 Soham Satyendra Rane, Art Garden, Mumbai
S-004/A-072 Stuti Gothecha, Lotus Valley International School, Gurgaon
S-001/A-047 TriddhiReshamwala, G D Goenka International School, Surat
S-004/A-122 Unnati Saxena, Lotus Valley International School, Gurgaon
H-014/A-009 Vidita Srivastava, Kaladhaam, Mumbai
S-106/A-200 Vihaan Goel, Delhi International School, Rohini, New Delhi
S-059/A-025 Zara Vickers, Raghubir Singh Junior Modern School, New Delhi

Meritorious Paintings 

Group B

S-004/B-313 Aadyaa Saxena, Lotus Valley International School, Gurgaon
S-004/B-314 Aanya Sahani, Lotus Valley International School, Gurgaon
H-023/B-501 Arnav Aggarwal, Delhi Public School, East of Kailash, New Delhi
S-076/B-563 Aarushi Jain, Scotish High International School, Sushant Lok II, Gurgaon
H-006/B-416 Abigail Furtado, Shefali's Art Classes, Mumbai
S-076/B-558 Adit Ghanshyaam Saxena, Scotish High Intl. School, Sushant Lok II, Gurgaon
H-020/B-070 Adya Joshi, Art Garden, Mumbai
S-001/B-184 Affan Patel, G D Goenka International School, Surat
S-076/B-611 Akshita Hans, Scotish High International School, Sushant Lok II, Gurgaon
H-023/B-500 Anandini Kashyap, Sardar Patel Vidyalaya, New Delhi
H-063/B-555 Anvitaa Dhawan, Be Creative Creative Workshop, New Delhi
H-006/B-368 Aarushi Patel, Shefali's Art Classes, Mumbai
H-006/B-377 Aryaa Goenka, Shefali's Art Classes, Mumbai
P-014/B-014 Atharva Aggarwal, Raghubir Singh Junior Modern School, New Delhi
H-006/B-661 Ayaan Agarwal, Shefali's Art Classes, Mumbai
S-005/B-428 Ayannah Chaudhary, JBCN International School, Mumbai
P-014/B-009 Dhun Malhotra, The Indian School, New Delhi
H-022/B-490 Eeshan Shah, Ruchi Arts, Mumbai
S-102/B-223 Gaurang Kakar, BillabongHigh International School, Noida
S-076/B-615 Girima Vaishnavi, Scotish High International School, Sushant Lok II, Gurgaon
H-024/B-650 Gauri Gorti, Magic Creations, Gurgaon
S-076/B-578 Gunit Singh, Scotish High International School, Sushant Lok II, Gurgaon
H-019/B-062 Ishaan Dayal, Pratibha Rajput, New Delhi
H-006/B-365 Jia Katharani, Shefali's Art Classes, Mumbai
H-006/B-410 Jiah S Shah, Shefali's Art Classes, Mumbai
S-004/B-326 Jiya Saxena, Lotus Valley International School, Gurgaon
H-014/B-058 Johan Lobo, Kaladhaam, Mumbai
H-006/B-405 Kemuel Felix Saldanha, Shefali's Art Classes, Mumbai
H-005/B-655 Khushi Poddar, Planet Arts Group
S-005/B-472 Khushi Salla, JBCN International School, Mumbai
S-005/B-450 Kimaya Agrawal, JBCN International School, Mumbai
H-006/B-398 Kritarth Modi, Shefali's Art Classes, Mumbai
H-006/B-396 Kyara Shitesh Shah, Shefali's Art Classes, Mumbai
H-006/B-376 Maahir Gariba, Shefali's Art Classes, Mumbai
H-006/B-411 Mahafreen Patel, Shefali's Art Classes, Mumbai
H-063/B-659 Manahar Goyal, Be Creative Creative Workshop, New Delhi
H-022/B-495 Manjari Thakur, Ruchi Arts, Mumbai
S-004/B-285 Nandana K, Lotus Valley International School, Gurgaon
H-001/B-212 Nandini Soni, iLeap Academy Pvt Ltd, Mumbai
S-005/B-431 Om Chheda, JBCN International School, Mumbai
S-005/B-466 Paksh Solanki, JBCN International School, Mumbai
S-005/B-455 Parv Chopra, JBCN International School, Mumbai
S-004/B-323 Prateek Sinha, Lotus Valley International School, Gurgaon
S-005/B-476 Prina Mehta, JBCN International School, Mumbai
H-022/B-491 Prisha Marv, Ruchi Arts, Mumbai
H-006/B-370 Radha Doshi, Shefali's Art Classes, Mumbai
S-001/B-148 Rajvi Rupesh Rajpal, G D Goenka International School, Surat
H-008/B-020 Ritik Nayak, Manorama School of Fine Arts, New Delhi
H-020/B-069 Ritvik Goyal, Art Garden, Mumbai
H-020/B-071 Riya Rajesh Girap, Art Garden, Mumbai
H-023/B-509 Saanvi Aggarwal, Sardar Patel Vidyalaya, New Delhi
S-004/B-338 Saarvin Singhal, Lotus Valley International School, Gurgaon
S-005/B-480 Samara Bhagat, JBCN International School, Mumbai
H-015/B-527 Samasree Paul, Nelambar Art School, Agartala
H-008/B-019 Sambandh, Manorama School of Fine Arts, New Delhi
H-006/B-371 Samiksha Khemka, Shefali's Art Classes, Mumbai
S-005/B-443 Sana Mehta, JBCN International School, Mumbai
H-006/B-422 Sanaa Zaveri, Shefali's Art Classes, Mumbai
S-076/B-567 Shashwat Pathak, Scotish High International School, Sushant Lok II, Gurgaon
S-004/B-272 Shaurya Bansal, Lotus Valley International School, Gurgaon
S-001/B-136 Shlok Naik, G DGoenka International School, Surat
H-006/B-372 Shravyo Desai, Shefali's Art Classes, Mumbai
S-102/B-233 Shriparna Saha, Billabong High International School, Noida
H-020/B-065 Sohana Sarkar, Art Garden, Mumbai
H-015/B-531 Somyajyoti Deb, Nelambar Art School, Agartala
H-020/B-068 Soumya Nigam, Art Garden, Mumbai
H-006/B-399 Sparrsh Gupta, Shefali's Art Classes, Mumbai
S-004/B-308 Stavya Khurana, Lotus Valley International School, Gurgaon
H-023/B-508 Tanisha Bhatia, Gyan Bharti School, New Delhi
P-014/B-016 Tejash B Patra, Birla Vidya Niketan, New Delhi
H-006/B-417 Twya Manthalkar, Shefali's Art Classes, Mumbai
S-102/B-224 Vanshika Bhattacharya, Billabong High International School, Noida
S-001/B-199 Vedant Uttamchandani, G D Goenka International School, Surat
S-005/B-479 Vedia Poddar, JBCN International School, Mumbai
H-005/B-653 Veer Shah, Planet Arts Group
H-007/B-018 Vinay Santosh Pawar, Vinay Art Drawing Classes, Mumbai
H-006/B-364 Vivaan Shah, Shefali's Art Classes, Mumbai
H-022/B-489 Yasha Gada, Ruchi Arts, Mumbai
S-102/B-232 Yashvardhan Jhawar, Billabong High International School, Noida
H-006/B-388 Zeena Lakhan, Shefali's Art Classes, Mumbai

Meritorious Paintings 

Group C

H-006/C-321 Aashna Zaveri, Shefali's Art Classes, Mumbai
H-006/C-346 Aditi Baduni, Shefali's Art Classes, Mumbai
H-053/C-192 Akshat Bhardwaj, Kalakrit Institute of Fine Arts, Gurgaon
H-006/C-366 Ameiya Annupam, Shefali's Art Classes, Mumbai
S-059/C-119 Anagh Aggarwal, Raghubir Singh Junior Modern School, New Delhi
H-006/C-353 Ananya Jain, Shefali's Art Classes, Mumbai
H-023/C-415 Anish Puri, The Indian School, New Delhi
H-006/C-348 Anvesha Buchasia, Shefali's Art Classes, Mumbai
H-020/C-053 Anushree Datta, Art Garden, Mumbai
H-006/C-375 Archit Kankaria, Shefali's Art Classes, Mumbai
H-020/C-055 Arianna Juneja, Art Garden, Mumbai
H-015/C-439 Aritra Bal, Nelambar Art School, Agartala
H-020/C-058 Arnav Bakshi, Art Garden, Mumbai
P-014/C-010 Arnav Goyal, JBCN International School, Mumbai
S-059/C-102 Avisha Goel, Raghubir Singh Junior Modern School, New Delhi
S-059/C-135 Avni Jain, Raghubir Singh Junior Modern School, New Delhi
P-014/C-078 Ayush Kumar Nath, Birla Vidya Niketan, Pushp Vihar, New Delhi
H-006/C-350 Bansi Sampat, Shefali's Art Classes, Mumbai
S-004/C-269 Chaitanya Gupta, Lotus Valley International School, Gurgaon
H-001/C-211 Darshika Ghosh, iLeap Academy Pvt Ltd, Mumbai
P-014/C-018 Debajyoti Kar, Bhavan's Tripura Vidya Mandir, Agartala
S-004/C-270 Deepti Khetan, Lotus Valley International School, Gurgaon
H-006/C-361 Dhruvi Bhabhera, Shefali's Art Classes, Mumbai
S-102/C-234 Gauri U N, Billabong High International School, Noida
H-013/C-539 Geet Sahani, Kala Vriksa Art & Craft Classes, Mumbai
P-014/C-019 Gunjan Satpathy, Amrita Vidyalayam, Saket New Delhi
S-001/C-162 Harshi Banthia, GD Goenka International School, Surat
H-006/C-349 Hasti Shah, Shefali's Art Classes, Mumbai
H-006/C-368 Heer Shah, Shefali's Art Classes, Mumbai
S-005/C-377 Hritika Kanakia, JBCN International School, Mumbai
H-023/C-426 Jai Bahl, Amity International School, Saket, New Delhi
H-006/C-367 Jenifer, Shefali's Art Classes, Mumbai
S-059/C-104 Kaahiya Singh, Raghubir Singh Junior Modern School, New Delhi
H-024/C-524 Kaaira, Magic Creations, Gurgaon
P-014/C-009 Kabir Arora, Modern School, Humayun Road, New Delhi
S-005/C-387 Karthikeyan Shiju, JBCN International School, Mumbai
H-006/C-340 Khushi Shah, Shefali's Art Classes, Mumbai
H-006/C-328 Krisha Paleja, Shefali's Art Classes, Mumbai
H-006/C-341 Krishikka Sawala, Shefali's Art Classes, Mumbai
S-059/C-096 Krisha Kapoor, Raghubir Singh Junior Modern School, New Delhi
H-013/C-542 Kyra Pallod, Kala Vriksa Art & Craft Classes, Mumbai
S-059/C-113 Mohd Ali, Raghubir Singh Junior Modern School, New Delhi
P-014/C-002 Muskan Malhotra, Springdales School, Dhaula Kuan, New Delhi
H-013/C-543 Naisha Anuj, Kala Vriksa Art & Craft Classes, Mumbai
S-059/C-103 Naysa Khurana, Raghubir Singh Junior Modern School, New Delhi
S-007/C-435 Nishtha, Shantiniketan Public School, Gurgaon
H-013/C-544 Nitya Vora, Kala Vriksa Art & Craft Classes, Mumbai
H-006/C-330 Nysa Agrawal, Shefali's Art Classes, Mumbai
S-005/C-388 Omkaar Krishnan, JBCN International School, Mumbai
H-023/C-432 Parth, The Shri Ram School, New Delhi
H-013/C-541 Prakriti Valech, Kala Vriksa Art & Craft Classes, Mumbai
H-008/C-028 Prarthna, Manorama School of Fine Arts, New Delhi
H-022/C-404 Prianshi K Shah, Ruchi Arts, Mumbai
S-001/C-171 Prisha Jhaveri, GD Goenka International School, Surat
H-006/C-352 Priyanka Kanawala, Shefali's Art Classes, Mumbai
P-014/C-006 Raima Tandon, DelhiPublic School, Mathura Road, New Delhi
S-059/C-136 Reyansh Garg, Raghubir Singh Junior Modern School, New Delhi
H-013/C-540 Rianna D'Souza, Kala Vriksa Art & Craft Classes, Mumbai
S-102/C-236 Riddhi, Billabong High International School, Noida
H-022/C-408 Riddhima Mehta, RuchiArts, Mumbai
H-023/C-414 Rishit Jain, G DGoenka School, New Delhi
H-001/C-213 Rohan Shenoy, iLeap Academy Pvt Ltd, Mumbai
S-059/C-109 Rudrakshi Sahni, Raghubir Singh Junior Modern School, New Delhi
H-024/C-522 Sarthak Bal Mitra, Magic Creations, Gurgaon
S-059/C-088 Sarthak Garg, Raghubir Singh Junior Modern School, New Delhi
P-014/C-014 Sanah Verma, Warrou Public School, Jaipur
H-001/C-220 Saumyaa Singhania, iLeap Academy Pvt Ltd, Mumbai
H-006/C-336 Shivranjani Chatterjee, Shefali's Art Classes, Mumbai
S-059/C-121 Shreya Sethi, Raghubir Singh Junior Modern School, New Delhi
H-013/C-538 Shreyas Dinesh, KalaVriksa Art & Craft Classes, Mumbai
S-005/C-390 Sia Mehta, JBCN International School, Mumbai
H-006/C-303 Simran Parekh, Shefali's Art Classes, Mumbai
H-006/C-363 Smriti Rawat, Shefali's Art Classes, Mumbai
H-023/C-420 Sukhjot Singh, Tagore International, New Delhi
S-059/C-098 Surina Wadhwa, Raghubir Singh Junior Modern School, New Delhi
H-022/C-401 Sveni Gada, Ruchi Arts, Mumbai
S-059/C-087 Tanmayee Jain, Raghubir Singh Junior Modern School, New Delhi
P-014/C-013 Tanvi Kabi, Amrita Vidyalayam, Saket New Delhi
H-006/C-327 Tisha Shah, Shefali's Art Classes, Mumbai
H-006/C-320 Umang Vaidya, Shefali's Art Classes, Mumbai
P-014/C-017 V Hansini, Ryan International, Gurgaon
S-005/C-384 Vanshika Chaudhary, JBCN International School, Mumbai
H-006/C-315 Veer Kanakia, Shefali's Art Classes, Mumbai
P-014/C-001 Viha Devesh Shah, Arya Vidya Mandir, Bandra (East) Mumbai
H-006/C-345 Yatee Patodia, Shefali's Art Classes, Mumbai
S-059/C-086 Yukita Thangamma, Raghubir Singh Junior Modern School, New Delhi
H-020/C-059 Zia Shivaji, Art Garden, Mumbai
H-006/C-536 Zoya Furniturwala, Shefali's Art Classes, Mumbai

Meritorious Paintings 

Group D

H-005/D-358 Aashna Vora, Planet Arts Group
H-006/D-236 Aditi Goenka, Shefali's Art Classes, Mumbai
H-006/D-253 Alina Muchandani, Shefali's Art Classes, Mumbai
H-013/D-029 Amod K Pandey, Kala Vriksa Art & Craft Classes, Mumbai
S-106/D-228 Ananya Goyal, Delhi International School, Rohini, New Delhi
H-016/D-043 Anjana V, Chitrakala Academy, Coimbatore
S-059/D-098 Anjor Aggarwal, Raghubir Singh Junior Modern School, New Delhi
S-102/D-199 Antara Srivastava, Billabong High International School, Noida
S-033/D-059 Anupreet Kaur, Sat Paul Mittal School, Ludhiana
H-014/D-035 Anushka Ganesh, Kaladhaam, Mumbai
P-014/D-006 Anwesha Parida, Reliance Foundation School, Navi Mumbai
S-059/D-105 Arnav Aggarwal, Raghubir Singh Junior Modern School, New Delhi
S-076/D-323 Arnav Khurma, Scotish High International School, Sushant Lok II, Gurgaon
P-014/D-004 Arshia Aggarwal, Modern School, Barakhamba Road, New Delhi
H-013/D-030 Arya B, Kala Vriksa Art & Craft Classes, Mumbai
H-007/D-016 Athashree Sanjay Sankhe, Vinay Art Drawing Classes, Mumbai
S-112/D-306 Cyelsea, Bhavan Vidyalaya, Panchkula
H-006/D-248 Devanshi Kothari, Shefali's Art Classes, Mumbai
H-006/D-237 Diva Ladhani, Shefali's Art Classes, Mumbai
H-006/D-249 Diya Samkla, Shefali's Art Classes, Mumbai
S-059/D-087 Farhan Bakht Ahmed, Raghubir Singh Junior Modern School, New Delhi
H-008/D-020 Gayathri Santhosh, Manorama School of Fine Arts, New Delhi
S-106/D-226 Harish, Delhi International School, Rohini, New Delhi
H-001/D-167 Hemansi Agarwal, iLeap Academy Pvt Ltd, Mumbai
H-006/D-239 Janhavi Biyani, Shefali's Art Classes, Mumbai
S-106/D-223 Jhanvi, Delhi International School, Rohini, New Delhi
H-019/D-047 Kartik Rajput, Pratibha Rajput, New Delhi
H-001/D-171 Krisha Seth, iLeap Academy Pvt Ltd, Mumbai
H-008/D-019 Kritika Khatter, Manorama School of Fine Arts, New Delhi
H-063/D-312 Lakshay Goel, Be Creative Creative Workshop, New Delhi
H-006/D-230 Mariya Kapadia, Shefali's Art Classes, Mumbai
P-014/D-001 Meghna Unnikrishnan, The Schram Academy, Chennai
H-020/D-053 Mihika Honnesh, Art Garden, Mumbai
S-059/D-095 Mriddul Arora, Raghubir Singh Junior Modern School, New Delhi
P-014/D-293 Muskan Jain, G DGoenka Public School, Rohini, New Delhi
P-014/D-367 Nithya Srinivasn, Bala Vidya Mandir, Adyar, Channai
H-006/D-243 Nishtha Maniar, Shefali's Art Classes, Mumbai
S-033/D-058 Pranav Fatehpuria, Sat Paul Mittal School, Ludhiana
S-102/D-203 Prerna Singh, Billabong High International School, Noida
H-053/D-154 Raghav Aggarwal, Kalakrit Institute of Fine Arts, Gurgaon
S-076/D-325 Rhea Rag Shinde, Scotish High International School, Sushant Lok II, Gurgaon
S-059/D-096 Rohan Bhasin, Raghubir Singh Junior Modern School, New Delhi
H-016/D-044 S Deekshita, Chitrakala Academy, Coimbatore
H-006/D-233 Salonee Soni, Shefali's Art Classes, Mumbai
S-059/D-090 Sanya Jain, Raghubir Singh Junior Modern School, New Delhi
H-005/D-357 Siddh Atul Patel, Planet Arts Group
S-001/D-118 Tanishka Agarwal, G D Goenka International School, Surat
H-048/D-115 Tanmay Mehlawat, Alpine Convent Public School, Gurgaon
H-006/D-245 Thea Dhanki, Shefali's Art Classes, Mumbai
H-001/D-170 Tiyana Kapadia, iLeap Academy Pvt Ltd, Mumbai
P-014/D-011 Tushar Goel, A ES N T R Sr. Sec. School, Janakpuri, New Delhi
H-006/D-242 Yuval Gupta, Shefali's Art Classes, Mumbai

Meritorious Paintings 

Group E
H-023/E-115 Aastha Alpesh Lathia, Sardar Patel Vidhalaya, New Delhi
H-001/E-071 Aayushmaan Gupta, iLeap Academy Pvt Ltd, Mumbai
S-009/E-078 Ashank, Chettinad Hari Shree Vidhyalayam School, Chennai
S-033/E-032 Disha Jain, Sat Paul Mittal School, Ludhiana
S-033/E-034 Diva Arora, Sat Paul Mittal School, Ludhiana
S-001/E-059 Drashti Rajesh Kumar Chanchpara, G D Goenka International School, Surat
H-022/E-109 Drashti Vora, RuchiArts, Mumbai
H-063/E-124 Drishti Sehgal, Be Creative Creative Workshop, New Delhi
H-048/E-046 Himanshi Sharma, S D Adarsh Vidyalaya, Gurgaon
H-020/E-026 Insha Shivaji, Art Garden, Mumbai
H-022/E-105 Krupa Mamaniya, Ruchi Arts, Mumbai
H-015/E-118 Maithili Saha, Nelambar Art School, Agartala
S-112/E-121 Muskan Dixit, Bhavan Vidyalaya, Panchkula
H-001/E-072 Pooja Jeswani, iLeap Academy Pvt Ltd, Mumbai
S-009/E-076 Pooja K, Chettinad Hari Shree Vidhyalayam School, Chennai
S-033/E-028 Rajvir Oswal, Sat Paul Mittal School, Ludhiana
S-033/E-037 Saish Arora, Sat Paul Mittal School, Ludhiana
S-009/E-081 Samanvitha, Chettinad Hari Shree Vidhyalayam School, Chennai
H-001/E-074 Shamya Naik, iLeap Academy Pvt Ltd, Mumbai
H-006/E-093 Shikha Shah, Shefali's Art Classes, Mumbai
S-009/E-083 Sneha Krishnan, Chettinad Hari Shree Vidhyalayam School, Chennai
S-007/E-116 Sunny, Shantiniketan Public School, Gurgaon
H-011/E-014 Vatsala, Passion Art Institute, Gurgaon
P-014/E-010 Yashas Sahni, ITL Public School, Dwarka, New Delhi

Meritorious Paintings 

Group F
H-048/F-041 Aman Verma, S DAdarsh Vidyalaya, Gurgaon
H-007/F-007 Divyata Deepak Thakare, Vinay Art Drawing Classes, Mumbai
S-003/F-034 Diya, Rose Land Public School, Gurgaon
S-033/F-023 Drishti Bajaj, Sat Paul Mittal School, Ludhiana
H-023/F-064 Ileena Sinha, Birla Vidya Niketan, New Delhi
S-001/F-054 Krishna V Savaliya, G D Goenka International School, Surat
S-033/F-028 Muskaan Bakshi, Sat Paul Mittal School, Ludhiana
S-001/F-043 Saloni Chanchpara, G D Goenka International School, Surat
S-001/F-048 Shrushti Kotadiya, G D Goenka International School, Surat
S-112/F-067 Shubham Mittal, Bhavan Vidyalaya, Panchkula
P-014/F-035 Vara Raturi, Amity International School, Pushp Vihar, New Delhi
S-033/F-027 Vasundhra, Sat Paul Mittal School, Ludhiana
S-033/F-022 Vidooshi, Sat Paul Mittal School, Ludhiana

Team
ARTINFOINDIA.COM