A Note from the Jury
 

Indeed! Another fine experience to witness to ‘The Art’ made by school children.
It's true that art appreciation is highly subjective, but the aim of evaluating a painting is not simply to ascertain whether we like or dislike a painting, but WHY we like or dislike it.
The entries for the 6th edition of All India Art Competition for school children titled “Colours of National Symbols”, organized by ARTinfoINDIA.COM, largely fulfil the competition's requirements.
Colours of National Symbols 6th All India Art Competition for school children brings together more than 2200 budding artists of various academic groups from different states of India.

While judging, we kept five characteristics in mind:

1. Beauty & Creativity
2. Skill and technique
3. Inherent meaning
4. Uniqueness and
5. Fulfilled intent.


The creations made by children compliment to the theme of the competition as one can clearly see the purity of heart and mind in all the entries received.
While looking at the paintings/drawings/art works/collage submitted by school children, it was quite tough to decide the winners, as the entries not only visually appealing but convey the feelings of budding artists. 500 entries have been selected by the jury and recommended as Merit.
As the jury was primarily made up of 7 people comprising of artists/art critics/photographers, so, we were looking for cutting edge, new, different, innovative and well-crafted works.
After all, assessment of a painting/drawing produced by a 6-year old child is likely to be quite different from a similar drawing by a 40-year old artist.
We congratulate the winners and their parents/school heads/art institutions and art teachers. Best wishes to all the participants.

Thank you.
​​

Group A Gold Award

H-034/A-173 Inayat Singh Kharbanda, Aarkids, New Delhi

H-069/A-102 Manan Gupta, Bengali Art Academy, Noida


Group A Silver Award

S-059/A-129 Sehej Arora, Raghubir Singh Junior Modern School, New Delhi
H-006/A-037 Shrreeyan Chaphekar, Shefali's Art Classes, Mumbai


Group A Bronze Award

H-028/A-111 Anay Bathwal, Swarang Sparsh Art Class, Noida
S-059/A-128 Kairabh Kochhar, Raghubir Singh Junior Modern School, New Delhi


Group A Commended Award

S-059/A-126 Aayush Juyal, Raghubir Singh Junior Modern School, New Delhi
H-040/A-059 Akshita Jha, LIL Picasso's Art Class, Ghaziabad
H-034/A-172 Athharva Jain, Aarkids, New Delhi
P-017/A-162 G S Atchayaa, The Indian Public School, Salem
S-059/A-131 Mishti Bhargava, Raghubir Singh Junior Modern School, New Delhi
H-061/A-034 Samaira Grover, Ignited Minds, New Delhi
H-006/A-036 Siddhant Gupta, Shefali's Art Classes, Mumbai
S-059/A-139 Snaesha Arora, Raghubir Singh Junior Modern School, New Delhi
H-053/A-019 Viraaj Rajput, Kalakrit Art Studio, Gurgaon
S-059/A-134 Zeus Gulati, Raghubir Singh Junior Modern School, New Delhi


Group A Appreciation Award

H-040/A-056 Aaditya Shukla, LIL Picasso's Art Class, Ghaziabad
S-059/A-150 Ayaan Dhawan, Raghubir Singh Junior Modern School, New Delhi
H-059/A-084 Ishanvi Mukherjee, Dr. Shalini Singh Art Classes, Bangalore
H-040/A-061 Kashvi Tripathi, LIL Picasso's Art Class, Ghaziabad
S-059/A-130 Rannvikram Sinh Rathore, Raghubir Singh Junior Modern School, New Delhi
H-063/A-026 Shanaya Malik, Be Creative Creative Work Shop, New Delhi


Group A Merit Certificate

S-020/A-066 Aadhya Jain, The Maurya School, Gurugram
H-068/A-022 Aafreen Anwari, Kalpana Art Centre, Baroda
P-017/A-044 Aanya Gupta, Raghubir Singh Junior Modern School, New Delhi
H-045/A-046 Aarav Jimi Mehta, Creative Colors, Mumbai
H-040/A-055 Anaya Gupta, LIL Picasso's Art Class, Ghaziabad
S-059/A-135 Annika Batra, Raghubir Singh Junior Modern School, New Delhi
H-040/A-057 Anvita Pandey, LIL Picasso's Art Class, Ghaziabad
H-045/A-043 Arham Rajiv Shah, Creative Colors, Mumbai
S-017/A-008 Arhan Ashish Jale, Manav Rachna International School, Sector-51, Gurugram
H-034/A-170 Divisha Jalani, Aarkids, New Delhi
P-017/A-012 Kaamya Apoorv Agrawal, G K Gurukul, Pune
S-041/A-083 Mahek Ravi Bathija, Sacred Heart School, Varap, Thane
S-030/A-100 Mihir Detroja, Ryan International, Kandivali (E), Mumbai
S-059/A-137 Mishika Agarwal, Raghubir Singh Junior Modern School, New Delhi
H-006/A-035 Muskaan Shah, Shefali's Art Classes, Mumbai
H-034/A-171 Naisha Poddar, Aarkids, New Delhi
H-006/A-038 Parshva Modi, Shefali's Art Classes, Mumbai
S-041/A-082 Prisha D Parmar, Sacred Heart School, Varap, Thane
S-059/A-156 Samaira Wasi, Raghubir Singh Junior Modern School, New Delhi
H-034/A-168 Shaurya Vir Singh, Aarkids, New Delhi
S-017/A-009 Tarasha Bahl, Manav Rachna International School, Sector-51, Gurugram
S-041/A-079 Trisha Shivnani, Sacred Heart School, Varap, Thane
H-006/A-039 Veer Bhavsar, Shefali's Art Classes, Mumbai
H-034/A-169 Yadira Gupta, Aarkids, New Delhi


Group B Gold Award

H-006/B-207 Aanya Shah, Shefali's Art Classes, Mumbai
H-006/B-213 Annushree Chaphekar, Shefali's Art Classes, Mumbai
H-006/B-211 Kayra Shah, Shefali's Art Classes, Mumbai
H-034/B-659 Kyra Mittal, Aarkids, New Delhi
H-006/B-205 Rivaan Rana, Shefali's Art Classes, Mumbai
H-028/B-503 Sanika Sharma, Swarang Sparsh Art Class, Noida
H-034/B-658 Yehom Konwar Gogoi, Aarkids, New Delhi


Group B Silver Award

H-034/B-652 Alisha Parekh, Aarkids, New Delhi
H-006/B-220 Avan Mehta, Shefali's Art Classes, Mumbai
H-028/B-502 Ishika Tayal, Swarang Sparsh Art Class, Noida
H-006/B-208 Prissha Gosalia, Shefali's Art Classes, Mumbai
H-044/B-509 R Varunavi, Art Zone, Bangalore
H-034/B-663 Saanvi Khemka, Aarkids, New Delhi
P-017/B-006 Shaurya Pratap Singh Raghava, National Victor Public School, Delhi


Group B Bronze Award

P-017/B-137 Aadya Gakhar, G D Goenka Public School, Vasant Kunj, Delhi
H-041/B-543 Arya Singh, The Vibrant Strokes, New Delhi
H-061/B-192 Reyansh Arora, Ignited Minds, New Delhi
P-017/B-007 Rishika Raghava, National Victor Public School, Delhi
S-001/B-120 Samaira Dalmia, G D Goenka International School, Surat
H-063/B-173 Samia Perwez, Be Creative Creative Work Shop, New Delhi
H-028/B-504 Suhaani Rajvanshi, Swarang Sparsh Art Class, Noida


Group B Commended Award

H-037/B-313 Aalokita Roy Chaurasia, Anupama's Art & Craft Centre, New Delhi
S-102/B-245 Aarav Rastogi, Billabong High International School, Noida
S-001/B-105 Aarya Pareek, G D Goenka International School, Surat
H-053/B-068 Advait Rajput, Kalakrit Art Studio, Gurgaon
H-013/B-023 Amogh, Kala Vriksa Art & Craft Classes, Mumbai
S-034/B-402 Anshika Agarwal, The Modern School, ECNCR, Kundli, Sonipat
S-059/B-642 Anshneh Jindal, Raghubir Singh Junior Modern School, New Delhi
S-034/B-442 Bhavik Gupta, The Modern School, ECNCR, Kundli, Sonipat
P-017/B-010 Birva Devarshi Bhavsar, Panch Limadi Sarvajanik School, Mehsana
S-001/B-098 Chhavi Jain, G D Goenka International School, Surat
P-017/B-202 Devarsh Bhatia, South City International School, Kolkata
S-001/B-141 Dhroovya Doshi, G D Goenka International School, Surat
S-102/B-252 Falak Kumar, Billabong High International School, Noida
S-102/B-230 Fatema Zahra, Billabong High International School, Noida
H-059/B-388 Gautham krishna Shenoy R, Dr. Shalini Singh Art Classes, Bangalore
S-001/B-106 Hiral Gattani, G D Goenka International School, Surat
S-005/B-275 Jash H Shah, JBCN International School, Borivali (W), Mumbai
P-017/B-060 John P Anson, Toc-H Public School, Kochi
H-041/B-546 Jughraj, The Vibrant Strokes, New Delhi
S-041/B-373 Kor Jui Yogesh, Sacred Heart School, Varap, Thane
H-045/B-307 Krisha Bharat Bafna, Creative Colors, Mumbai
S-059/B-630 Maahit Jain, Raghubir Singh Junior Modern School, New Delhi
H-028/B-505 Naisha Jain, Swarang Sparsh Art Class, Noida
S-059/B-567 Naomika Narang, Raghubir Singh Junior Modern School, New Delhi
S-001/B-111 Navya Randeria, G D Goenka International School, Surat

S-034/B-393 Neer, The Modern School, ECNCR, Kundli, Sonipat
H-006/B-203 Pranavi Bhansali, Shefali's Art Classes, Mumbai
H-006/B-210 Prisha Mehta, Shefali's Art Classes, Mumbai
H-037/B-315 Ranbir Singh Chawla, Lotus Valley International School, Noida
S-034/B-396 Ridit Nayyar, The Modern School, ECNCR, Kundli, Sonipat
H-045/B-310 Rishvi Kunal Gala, Creative Colors, Mumbai
S-021/B-364 Raunit, Delhi Public School, Vasant Vihar, New Delhi
H-045/B-306 Rutva Jain, Creative Colors, Mumbai
H-037/B-298 Saisha Dhawan, Anupama's Art & Craft Centre, New Delhi
H-041/B-544 Samridhi Sehgal, The Vibrant Strokes, New Delhi
P-017/B-119 Sanaya Parakh, N H Goel World School, Chattishgarh


Group B Appreciation Award

S-059/B-632 Aahana Backliwal, Raghubir Singh Junior Modern School, New Delhi
P-017/B-144 Aashi Dipak Panchal, Navarachna School Sama, Vadodara
S-030/B-326 Aastha C Parab, Ryan International, Kandivali (E), Mumbai
H-034/B-655 Amaira Jain, Aarkids, New Delhi
H-063/B-177 Amarya Gupta, Be Creative Creative Work Shop, New Delhi
P-017/B-089 Anahita Wadhwa, Raghubir Singh Junior Modern School, New Delhi
P-017/B-148 Ananya Padave, St Francis Xaviers High School, Mumbai
H-013/B-022 Anuj Shah, Kala Vriksa Art & Craft Classes, Mumbai
P-017/B-005 Arnav Agarwal, G D Goenka Public School, Sector 22, Rohini, Delhi
H-013/B-028 Arnav Chandarana, Kala Vriksa Art & Craft Classes, Mumbai
P-017/B-043 Aryan Gupta, Raghubir Singh Junior Modern School, New Delhi
S-001/B-155 Ayaan Agarwal, G D Goenka International School, Surat
S-034/B-403 Jagrit Gupta, The Modern School, ECNCR, Kundli, Sonipat
H-037/B-317 Kanav Lall, Anupama's Art & Craft Centre, New Delhi
P-017/B-038 Kashvi Rastogi, Delhi Public School, East of Kailash, New Delhi
S-040/B-531 Mahi Shah, Matrikiran School, Gurugram
S-005/B-281 Naisha Dhanak, JBCN International School, Borivali (W), Mumbai
H-037/B-316 Namasvi Jain, Anupama's Art & Craft Centre, New Delhi

H-037/B-319 Ojas Panda, Anupama's Art & Craft Centre, New Delhi
P-017/B-206 Ojasvi Aggarwal, Bhavan Vidyalaya (Jr.) Chandigarh
S-005/B-276 Panav Pujari, JBCN International School, Borivali (W), Mumbai
H-006/B-195 Preniya Shah, Shefali's Art Classes, Mumbai
S-001/B-132 Rajveer Kalsariya, G D Goenka International School, Surat
P-017/B-009 Sanjana Kumaran, D A V Girls Sr. Sec. School, Gopalapuram, Chennai
S-030/B-429 Svar Raval, Ryan International, Kandivali (E), Mumbai
P-017/B-110 Tiya Bhasin, Mayoor School, Noida
S-059/B-629 Vanika Jain, Raghubir Singh Junior Modern School, New Delhi
S-059/B-641 Yashica Gupta, Raghubir Singh Junior Modern School, New Delhi


Group B Merit Certificate

H-037/B-320 Aadya Gupta, Anupama's Art & Craft Centre, New Delhi
S-059/B-631 Aarav Vohra, Raghubir Singh Junior Modern School, New Delhi
H-006/B-200 Aarika Shah, Shefali's Art Classes, Mumbai
H-037/B-323 Aarush Goyal, Anupama's Art & Craft Centre, New Delhi
S-030/B-421 Aayesha Saud, Ryan International, Kandivali (E), Mumbai
S-026/B-482 Abhinav A Kureel, Siddharth's Miracles School, Gandinagar
S-031/B-494 Aditi Mate, Ryan International School, Sector-40, Gurugram
S-020/B-351 Akriti Saxena, The Maurya School, Gurugram
H-026/B-444 Alika Rohatgi, Thoughts on Canvas, Gurugram
S-059/B-608 Anaanya Kochar, Raghubir Singh Junior Modern School, New Delhi
S-017/B-055 Arghya Maithil, Manav Rachna International School, Sector-51, Gurugram
S-059/B-633 Anjini Varma, Raghubir Singh Junior Modern School, New Delhi
P-017/B-015 Anurag Bhattacharjee, Holly Cross School, Agartala
H-006/B-201 Araina Bhartia, Shefali's Art Classes, Mumbai
H-037/B-322 Arjun Kanwar, Anupama's Art & Craft Centre, New Delhi

H-037/B-329 Aryaman Hingorani, Anupama's Art & Craft Centre, New Delhi
S-046/B-522 Asher Zinto, Delhi Public School East, Ahmedabad
S-059/B-591 Avika Jain, Raghubir Singh Junior Modern School, New Delhi
H-061/B-185 Avishka Goyal, Ignited Minds, New Delhi
S-059/B-601 Avni Gupta, Raghubir Singh Junior Modern School, New Delhi
S-030/B-427 Avyukta Pal, Ryan International, Kandivali (E), Mumbai
H-030/B-387 Dishita, Let's Art, Mumbai
P-017/B-090 Divij Choradia, Delhi Public School, East of Kailash, New Delhi
S-001/B-133 Divit Arora, G D Goenka International School, Surat
H-053/B-061 Ekta Kumari, Kalakrit Art Studio, Gurgaon
S-033/B-194 Guransh S Batra, Sat Paul Mittal School, Ludhiana
S-059/B-599 Hridaan Kumar, Raghubir Singh Junior Modern School, New Delhi
S-024/B-538 Jaimeet Chauhan, Ryan International School, Sector-31, Gurugram
S-059/B-558 Janaya Mehra, Raghubir Singh Junior Modern School, New Delhi
S-102/B-257 Janvi Jallodia, Billabong High International School, Noida
H-034/B-648 Jiavardhan Marda, Aarkids, New Delhi
P-017/B-209 Kanishka, Adarsh Middle School, Mundakhera, Jhajjar
H-034/B-647 Kara Kapoor, Aarkids, New Delhi
S-001/B-121 Kavya Huria, G D Goenka International School, Surat
S-001/B-129 Kunj Kishore, G D Goenka International School, Surat
H-060/B-515 Meenakshhi Iyer, Rang Tulika, Gurugram

H-037/B-324 Meheveer Singh, Anupama's Art & Craft Centre, New Delhi
S-059/B-555 Myra Rewal, Raghubir Singh Junior Modern School, New Delhi
H-026/B-445 Navika Arora, Thoughts on Canvas, Gurugram
H-026/B-448 Niti Jain, Thoughts on Canvas, Gurugram
H-034/B-661 Nivriti Gupta, Aarkids, New Delhi
H-034/B-660 Raisa Jain, Aarkids, New Delhi
H-034/B-649 Riddhi Goel, Aarkids, New Delhi
S-020/B-359 Ritul Agarwal, The Maurya School, Gurugram
H-026/B-446 Ritwika Manna, Thoughts on Canvas, Gurugram
S-002/B-017 Ronak, Vidya Niketan Public School, Gurugram
S-021/B-367 Sachin Gangwar, Delhi Public School, Vasant Vihar, New Delhi
H-059/B-389 Shaurya Manoj Wattamwar, Dr. Shalini Singh Art Classes, Bangalore
H-006/B-199 Shlok Kejriwal, Shefali's Art Classes, Mumbai
H-053/B-067 Shreya Verma, Kalakrit Art Studio, Gurgaon
S-059/B-626 Shubhankit Jain, Raghubir Singh Junior Modern School, New Delhi
P-017/B-100 Sonakshi Sanyal, Victorious Kids Educares, Pune
H-040/B-341 Swarashree Joshi, LIL Picasso's Art Class, Ghaziabad
S-017/B-042 T Jishnu Uardhan, Manav Rachna International School, Sector-51, Gurugram
H-034/B-650 Tashvi Bansal, Aarkids, New Delhi
H-037/B-326 Teesha Kejriwal, Anupama's Art & Craft Centre, New Delhi
S-102/B-250 Twisha Kumar Kashi, Billabong High International School, Noida
H-061/B-182 Upnoor Juneja, Ignited Minds, New Delhi
H-034/B-656 Vanishree Jain, Aarkids, New Delhi
P-017/B-212 Vedaan Gupta, Mothers International School, Saket New Delhi
S-005/B-287 Vighnaan Ekan, JBCN International School, Borivali (W), Mumbai
S-028/B-471 Viraaj Kumar, K R Mangalam World School, Vikas Puri, Delhi
H-034/B-646 Yashas Goyal, Aarkids, New Delhi
S-059/B-625 Zoya Vickers, Raghubir Singh Junior Modern School, New Delhi


Group C Gold Award

N-004/C-366 Arya Vaibhav Poonekar, Sanjeevani Hospital Foundation, Thane
H-061/C-146 Ashmin Kaur, Ignited Minds, New Delhi
H-061/C-152 Atharva Aggarwal, Ignited Minds, New Delhi
H-006/C-176 Atharva Shenai, Shefali's Art Classes, Mumbai
S-059/C-664 Ayaan Kalra, Raghubir Singh Junior Modern School, New Delhi
H-045/C-272 Darshit Ketan Gangar, Creative Colors, Mumbai
H-063/C-126 Sanjana Khosla, Be Creative Creative Work Shop, New Delhi
H-034/C-676 Yatharth Gupta, Aarkids, New Delhi


Group C Silver Award

H-006/C-179 Anaya Shah, Shefali's Art Classes, Mumbai
H-006/C-205 Arshi Shah, Shefali's Art Classes, Mumbai
H-006/C-208 Asher Thaplial, Shefali's Art Classes, Mumbai
H-006/C-204 Fatima Kapadia, Shefali's Art Classes, Mumbai
S-059/C-591 Manasvi Singhal, Raghubir Singh Junior Modern School, New Delhi
H-006/C-194 Mithali Agarwal, Shefali's Art Classes, Mumbai
H-061/C-148 Rachit Jindal, Ignited Minds, New Delhi
H-069/C-476 Saisha Gupta, Bengali Art Academy, Noida


Group C Bronze Award

H-026/C-456 Angel Yadav, Thoughts on Canvas, Gurugram
H-006/C-206 Annika Mahadkar, Shefali's Art Classes, Mumbai
S-059/C-628 Avika Bansal, Raghubir Singh Junior Modern School, New Delhi
H-061/C-139 Saanvi Gupta, Ignited Minds, New Delhi
H-069/C-474 Shivika Gupta, Bengali Art Academy, Noida
S-041/C-385 Sneha Rakesh Singh, Sacred Heart School, Varap, Thane
S-033/C-160 Teekshan Jain, Sat Paul Mittal School, Ludhiana
H-006/C-172 Zaishaa Ajmera, Shefali's Art Classes, Mumbai


Group C Commended Award

P-017/C-156 Aanandini Ramawat, Amity International School, Sector-46, Gurugram
H-006/C-189 Aarushi Patel, Shefali's Art Classes, Mumbai
S-059/C-649 Aayesha Jain, Raghubir Singh Junior Modern School, New Delhi
S-033/C-167 Abir Chadha, Sat Paul Mittal School, Ludhiana
H-061/C-141 Aditya, Ignited Minds, New Delhi
H-036/C-409 Antara Chakravarty, S R D A V School Dayanand Vihar, Delhi
P-017/C-018 Anushka Sarkar, Delhi Public School, Navi Mumbai
H-061/C-134 Arham Jain, Ignited Minds, New Delhi
S-106/C-302 Asmi Gupta, Delhi International School, Rohini, New Delhi
S-030/C-443 Bhatt Himay V, Ryan International, Kandivali (E), Mumbai
S-001/C-119 Bhavya Jhunjhunwala, G D Goenka International School, Surat
S-005/C-242 Deeva S Sethi, JBCN International School, Borivali (W), Mumbai
S-031/C-492 Drishti, Ryan International School, Sector-40, Gurugram
S-106/C-304 Garv Gandhi, Delhi International School, Rohini, New Delhi
H-038/C-400 Gaurang Sood, Bharat's Art World, Ghaziabad
S-106/C-308 Gurvansh, Delhi International School, Rohini, New Delhi
H-026/C-455 Iha Govil, Thoughts on Canvas, Gurugram
H-006/C-196 Janam Baria, Shefali's Art Classes, Mumbai
S-059/C-652 Kimaya Yaduvanshi, Raghubir Singh Junior Modern School, New Delhi
H-064/C-411 Kritannita Dhar, Dream Art and Dance School, Tripura
H-040/C-313 Kushagra Kulshrestha, LIL Picasso's Art Class, Ghaziabad
S-028/C-468 Leher Sharma, K R Mangalam World School, Vikas Puri, Delhi
S-059/C-622 Mysha Mirza, Raghubir Singh Junior Modern School, New Delhi
H-038/C-396 Naisha Luthra, Bharat's Art World, Ghaziabad
S-033/C-158 Nandisha Jindal, Sat Paul Mittal School, Ludhiana
H-052/C-091 Nikunj Ohri, Moksh Art and Value Centre, Gurgaon
P-017/C-185 Rhythma Rewal, Raghubir Singh Junior Modern School, New Delhi
S-021/C-370 Sahana Agarwal, Delhi Public School, Vasant Vihar, New Delhi
H-066/C-337 Sanjeevani Singh, Naytri Studio of Performing Arts, Lucknow
H-040/C-312 Shaurya Kumar, LIL Picasso's Art Class, Ghaziabad
S-059/C-596 Sidak Chandwani, Raghubir Singh Junior Modern School, New Delhi
P-017/C-009 Soni Vaishnavi Amrit Kumar, Shree Sharvajanik Vidhyalaya, Mehshana
H-006/C-207 Sparrsh Gupta, Shefali's Art Classes, Mumbai
H-061/C-153 Tisya Goel, Ignited Minds, New Delhi
S-001/C-104 Tiya Bhikadiya, G D Goenka International School, Surat
P-017/C-129 Trideep Das, The Chitralaya School of Art, Birnagar
S-059/C-640 Trisha Bahuguna, Raghubir Singh Junior Modern School, New Delhi
S-059/C-669 Vatsal Aggarwal, Raghubir Singh Junior Modern School, New Delhi
S-102/C-238 Vivaan Naresh, Billabong High International School, Noida


Group C Appreciation Award

S-031/C-504 Aarav Sankhyan, Ryan International School, Sector-40, Gurugram
H-061/C-149 Aditya Kapoor, Ignited Minds, New Delhi
S-041/C-387 Aishani Vinesh, Sacred Heart School, Varap, Thane
S-106/C-309 Akshit, Delhi International School, Rohini, New Delhi

H-037/C-287 Amaira Goyal, Anupama's Art & Craft Centre, New Delhi
P-017/C-217 Arihan Jain, Modern School, New Delhi
S-020/C-325 Arnav, The Maurya School, Gurugram
H-052/C-092 Arnav Chikara, Moksh Art and Value Centre, Gurgaon
H-061/C-137 Bhvya, Ignited Minds, New Delhi

H-037/C-294 Bhavya Kohli, Anupama's Art & Craft Centre, New Delhi
P-017/C-145 Dhruv Dipak Panchal, Navarachna School Sama, Vadodara
P-017/C-166 Diya Nicole Dias, Future Kids School, Hyderabad

H-037/C-295 Harnoor Sachdeva, Anupama's Art & Craft Centre, New Delhi
S-017/C-065 Jahnavi Garg, Manav Rachna International School, Sector-51, Gurugram
H-059/C-406 Janya Sarfkatte, Dr. Shalini Singh Art Classes, Bangalore
P-017/C-006 Jiya Ahuja, The Mothers International School, New Delhi
H-028/C-509 Katyaini Kesari, Swarang Sparsh Art Class, Noida
H-037/C-288 Ksheerja Agarwal, Anupama's Art & Craft Centre, New Delhi
H-071/C-529 M Chiranjeev, Art In Drawaing Clases, Perambur
S-059/C-634 Naamya Singh, Raghubir Singh Junior Modern School, New Delhi
H-037/C-297 Nandini Mundhra, Anupama's Art & Craft Centre, New Delhi
S-020/C-335 Navika Ajmani, The Maurya School, Gurugram
H-006/C-180 Nishkka Mehta, Shefali's Art Classes, Mumbai
P-017/C-116 R Jay Harni, Amrita Vidyalayam, Chennai
H-026/C-457 Rabreet Kaur, Thoughts on Canvas, Gurugram
S-001/C-677 Raghav Garg, G D Goenka International School, Surat
P-017/C-140 Rishika Natu, Abhinav Vidyalaya English Medium School, Pune
H-061/C-138 Rupashi, Ignited Minds, New Delhi
S-041/C-388 Sabakchandani Minal Amit, Sacred Heart School, Varap, Thane
P-017/C-085 Tulika Dey, Sardar Patel Vidayalaya, Delhi
S-036/C-042 Vanshika, Siddharth International School, Hisar

H-037/C-289 Yashika Basoya, Anupama's Art & Craft Centre, New Delhi
P-017/C-072 Yashvi Gupta, Delhi Public School, Rohini, Delhi
S-017/C-068 Yuvraj Sharma, Manav Rachna International School, Sector-51, Gurugram


Group C Merit Certificate

H-006/C-201 Aannaiya Shivdasani, Shefali's Art Classes, Mumbai
S-059/C-615 Aanya Singhal, Raghubir Singh Junior Modern School, New Delhi
S-106/C-307 Aditya Shokeen, Delhi International School, Rohini, New Delhi
S-017/C-059 Advay Iyengar, Manav Rachna International School, Sector-51, Gurugram
H-006/C-178 Ahana Gandhi, Shefali's Art Classes, Mumbai
S-059/C-588 Anamta, Raghubir Singh Junior Modern School, New Delhi
H-037/C-318 Ananya Malhotra, Anupama's Art & Craft Centre, New Delhi
H-006/C-190 Anika Mohnot, Shefali's Art Classes, Mumbai
S-005/C-257 Asmi Jayesh Mali, JBCN International School, Borivali (W), Mumbai
S-021/C-375 Avanie Chaudhary, Delhi Public School, Vasant Vihar, New Delhi
S-059/C-633 Avni Singh, Raghubir Singh Junior Modern School, New Delhi
P-017/C-174 Ayan Raghav, St Conrad's, Agra
H-061/C-133 Bani Parmar, Ignited Minds, New Delhi
S-020/C-316 Chakshika Malik, The Maurya School, Gurugram
H-030/C-403 Daniisha Bhagat, Let's Art, Mumbai
H-061/C-147 Dhairya Jain, Ignited Minds, New Delhi
H-061/C-131 Divit Jain, Ignited Minds, New Delhi
H-041/C-560 Divya Ahuja, The Vibrant Strokes, New Delhi
S-030/C-420 Eva A Kakadia, Ryan International, Kandivali (E), Mumbai
P-017/C-163 Gauravi Billore, Tree House high School, Kalyan
S-040/C-520 Giya Puri, Matrikiran School, Gurugram
S-030/C-442 Hiyav Bhatt, Ryan International, Kandivali (E), Mumbai
S-059/C-576 Hrehaan Ohri, Raghubir Singh Junior Modern School, New Delhi
H-006/C-200 Isshieta Roy, Shefali's Art Classes, Mumbai
S-017/C-057 Jhara Gandhi, Manav Rachna International School, Sector-51, Gurugram
S-041/C-384 Kadam Ridhi Paresh, Sacred Heart School, Varap, Thane
H-038/C-401 Kashvi Mittal, Bharat's Art World, Ghaziabad
H-006/C-197 Kenisha Pillai, Shefali's Art Classes, Mumbai
N-004/C-367 Khushi Bipin Gada, Sanjeevani Hospital Foundation, Thane
H-026/C-448 Kinjal Agarwal, Thoughts on Canvas, Gurugram
P-017/C-037 Kshirja Rastogi, Delhi Public School, East of Kailash, New Delhi
S-059/C-586 Kshreeja Agarwal, Raghubir Singh Junior Modern School, New Delhi
S-059/C-579 Myra Agarwal, Raghubir Singh Junior Modern School, New Delhi
S-059/C-613 Navya Raheja, Raghubir Singh Junior Modern School, New Delhi
S-021/C-374 Neelanjana, Delhi Public School, Vasant Vihar, New Delhi
S-059/C-635 Paraa Kapoor, Raghubir Singh Junior Modern School, New Delhi
H-006/C-182 Pranika Thakkar, Shefali's Art Classes, Mumbai
S-005/C-253 Ridham Mehta, JBCN International School, Borivali (W), Mumbai
H-026/C-449 Rishita Verma, Thoughts on Canvas, Gurugram
S-059/C-632 Rutvi Garg, Raghubir Singh Junior Modern School, New Delhi
S-059/C-647 Saanvi Jain, Raghubir Singh Junior Modern School, New Delhi
P-017/C-164 Samragyee Billore, Tree House high School, Kalyan
S-026/C-485 Samyak T Dave, Siddharth's Miracles School, Gandinagar
H-040/C-314 Satyam Kumar, LIL Picasso's Art Class, Ghaziabad
S-059/C-582 Sauvik Jain, Raghubir Singh Junior Modern School, New Delhi
H-006/C-188 Shaila Maulik, Shefali's Art Classes, Mumbai
S-059/C-654 Shaivii Saraf, Raghubir Singh Junior Modern School, New Delhi
S-059/C-660 Shiva Puri, Raghubir Singh Junior Modern School, New Delhi
H-026/C-454 Shreya Joshi, Thoughts on Canvas, Gurugram
H-045/C-277 Suhaan Sunny Kothari, Creative Colors, Mumbai
H-069/C-475 Swaneer Raman Sharma, Bengali Art Academy, Noida
H-013/C-025 Swara Desai, Kala Vriksa Art & Craft Classes, Mumbai
S-001/C-107 Taha Wadiwala, G D Goenka International School, Surat
S-001/C-111 Tanishka Poddar, G D Goenka International School, Surat
S-021/C-371 Vaishnavi Singal, Delhi Public School, Vasant Vihar, New Delhi
S-030/C-436 Vani Agrawal, Ryan International, Kandivali (E), Mumbai
S-059/C-626 Vannyya Aggarwal, Raghubir Singh Junior Modern School, New Delhi
S-059/C-625 Yash Goyal, Raghubir Singh Junior Modern School, New Delhi
S-059/C-636 Zara Javed, Raghubir Singh Junior Modern School, New Delhi
S-059/C-590 Zara Vickers, Raghubir Singh Junior Modern School, New Delhi


Group D Gold Award

H-013/D-037 Avantika Chandra, Kala Vriksa Art & Craft Classes, Mumbai
H-061/D-104 Jigisha Sachdeva, Ignited Minds, New Delhi
P-017/D-023 Keisha Mittal, Excelsum High School, Amritsar
P-017/D-150 Sujagi Bansal, Modern School, Delhi


Group D Silver Award

H-041/D-337 Ananya, The Vibrant Strokes, New Delhi
H-026/D-267 Divyanka Soni, Thoughts on Canvas, Gurugram
H-006/D-134 Harshvi Parikh, Shefali's Art Classes, Mumbai
H-045/D-170 Rishi Amar Shah, Creative Colors, Mumbai


Group D Bronze Award

H-028/D-280 Anshika Jawale, Swarang Sparsh Art Class, Noida
H-013/D-035 Raviraj Chetri, Kala Vriksa Art & Craft Classes, Mumbai
H-006/D-138 Rivat Chadha, Shefali's Art Classes, Mumbai
P-017/D-001 Rudrakshi Sahni, Modern School, Barakhamba Road, New Delhi


Group D Commended Award

H-063/D-094 Aanya Gupta, Be Creative Creative Work Shop, New Delhi
H-063/D-096 Abhinav Saxena, Be Creative Creative Work Shop, New Delhi
P-017/D-008 Abhiraj Kishore, Vishwa Bharati Public School, Noida
S-102/D-146 Aditri Singh, Billabong High International School, Noida
H-036/D-244 Avni Yadav, St Xavier's School, Delhi
H-006/D-119 Bhumi Chheda, Shefali's Art Classes, Mumbai
H-034/D-407 Laksh Gupta, Aarkids, New Delhi
H-045/D-167 Manit Bharat Bafna, Creative Colors, Mumbai
S-059/D-388 Mukund Beriwal, Raghubir Singh Junior Modern School, New Delhi
P-017/D-187 Pratul Gupta, Amity International School, Saket, New Delhi
H-041/D-339 Raima Roy Barman, The Vibrant Strokes, New Delhi
H-045/D-165 Rajveer Hitesh Shah, Creative Colors, Mumbai
H-026/D-264 Ridhima, Thoughts on Canvas, Gurugram
H-037/D-183 Sanvi Sehgal, Anupama's Art & Craft Centre, New Delhi
H-053/D-064 Shagun, Kalakrit Art Studio, Gurgaon
P-017/D-109 Shivansh Mittal, G D Goenka Public School, Sector 22, Rohini, Delhi
H-061/D-100 Siphtee Juneja, Ignited Minds, New Delhi
P-017/D-007 Somesh Kumar Satapathy, Delhi Public School, Kalinga, Cuttack
S-001/D-078 Tanya Agarwal, G D Goenka International School, Surat
S-033/D-107 Uday Sharma, Sat Paul Mittal School, Ludhiana


Group D Appreciation Award

H-063/D-090 Aarushi Agarwal, Be Creative Creative Work Shop, New Delhi
H-037/D-184 Aashna Bhartiya, Anupama's Art & Craft Centre, New Delhi
H-059/D-241 Deeksha Jadhav, Dr. Shalini Singh Art Classes, Bangalore
S-033/D-165 Gunisha Kaur, Sat Paul Mittal School, Ludhiana
H-034/D-405 Jiya Gupta, Aarkids, New Delhi
H-063/D-098 Kavya Goel, Be Creative Creative Work Shop, New Delhi
H-026/D-410 Khanak Aggarwal, Thoughts on Canvas, Gurugram
S-059/D-383 Kirti Bhatia, Raghubir Singh Junior Modern School, New Delhi
S-059/D-384 Lakshmi Kaicker, Raghubir Singh Junior Modern School, New Delhi
H-063/D-097 Myra Agarwal, Be Creative Creative Work Shop, New Delhi
S-033/D-117 Pawanpreet S Batra, Sat Paul Mittal School, Ludhiana
H-064/D-249 Priyajit Deb, Dream Art and Dance School, Tripura
P-017/D-002 Sharanya Sharma, Delhi Public School, East of Kailash, New Delhi
H-045/D-168 Sidh Kiran Chadda, Creative Colors, Mumbai
H-062/D-307 Soumil Gupta, Atharv Art Academy, Ghaziabad
H-052/D-076 Soraya Shawney, Moksh Art and Value Centre, Gurgaon
H-006/D-123 Srishti Sharma, Shefali's Art Classes, Mumbai
H-026/D-411 Suhani Darda, Thoughts on Canvas, Gurugram
H-038/D-233 Tisya Jain, Bharat's Art World, Ghaziabad
H-061/D-103 Vasvi Siotia, Ignited Minds, New Delhi
H-007/D-177 Vinay Santosh Pawar, Vinay Art Drawing Classes, Palghar


Group D Merit Certificate

S-059/D-362 Aamanya Jindal, Raghubir Singh Junior Modern School, New Delhi
H-037/D-178 Aarnav Aggarwal, Anupama's Art & Craft Centre, New Delhi
S-001/D-084 Aarushi Jain, G D Goenka International School, Surat
H-026/D-263 Abhinav Gupta, Thoughts on Canvas, Gurugram
H-066/D-202 Abhit Verma, Naytri Studio of Performing Arts, Lucknow
H-041/D-334 Anusha Chatterjee, The Vibrant Strokes, New Delhi
H-013/D-036 Anushka Rupani, Kala Vriksa Art & Craft Classes, Mumbai
H-061/D-099 Arishiya, Ignited Minds, New Delhi
S-029/D-024 B Vishnu Priyan, Thamarai International School, Kumbakonam
S-033/D-114 Bhavneet Kaur, Sat Paul Mittal School, Ludhiana
H-041/D-335 Bhavya Poddar, The Vibrant Strokes, New Delhi
H-071/D-303 Dheethiya K, Art In Drawaing Clases, Perambur
S-059/D-396 Diva Chaudhary, Raghubir Singh Junior Modern School, New Delhi
H-006/D-132 Diva Mehghrajani, Shefali's Art Classes, Mumbai
S-059/D-363 Eakasv Bhutani, Raghubir Singh Junior Modern School, New Delhi
H-067/D-245 Inesha Gupta, The Grooming Tree, Delhi
H-060/D-305 Ipsita Raheja, Rang Tulika, Gurugram
H-013/D-033 Ishaan Suri, Kala Vriksa Art & Craft Classes, Mumbai
H-058/D-235 Ishana, Shilpraj Academy of Fine Arts, Dhanbad
S-033/D-111 Jairaj Batra, Sat Paul Mittal School, Ludhiana
H-045/D-166 Kareena Faria, Creative Colors, Mumbai
S-017/D-047 Kashika, Manav Rachna International School, Sector-51, Gurugram
H-006/D-135 Khushi Shah, Shefali's Art Classes, Mumbai
H-063/D-092 Krishika Garg, Be Creative Creative Work Shop, New Delhi
H-034/D-409 Kriti Gupta, Aarkids, New Delhi
H-026/D-265 Krittika Hazrati, Thoughts on Canvas, Gurugram
S-024/D-331 Leepe Jain, Ryan International School, Sector-31, Gurugram
S-001/D-079 Manav Jariwala, G D Goenka International School, Surat
H-045/D-164 Mayra Sandeep Shah, Creative Colors, Mumbai
S-059/D-397 Niiel Sharma, Raghubir Singh Junior Modern School, New Delhi
H-066/D-200 Nysa Jawrani, Naytri Studio of Performing Arts, Lucknow
S-102/D-153 Parnika Manchanda, Billabong High International School, Noida
S-033/D-112 Piaa Khurana, Sat Paul Mittal School, Ludhiana
S-059/D-366 Prisha Gupta, Raghubir Singh Junior Modern School, New Delhi
S-028/D-272 Radhika Lal, K R Mangalam World School, Vikas Puri, Delhi
H-013/D-038 Rianna D' Souza, Kala Vriksa Art & Craft Classes, Mumbai
H-058/D-236 Riddhi Agarwal, Shilpraj Academy of Fine Arts, Dhanbad
H-063/D-089 Saanvi Singh, Be Creative Creative Work Shop, New Delhi
S-059/D-398 Samaira Khanna, Raghubir Singh Junior Modern School, New Delhi
S-001/D-086 Shikha Singh, G D Goenka International School, Surat
S-035/D-228 Shreya Singh, G D Goenka Public School, Muzaffarnagar
H-037/D-182 Siddharth Mukherjee, Anupama's Art & Craft Centre, New Delhi
S-059/D-361 Sonam Shamli, Raghubir Singh Junior Modern School, New Delhi
S-059/D-345 Sumira Jain, Raghubir Singh Junior Modern School, New Delhi
H-064/D-248 Tanisha Dutta, Dream Art and Dance School, Tripura
H-013/D-039 Tanisha Haldar, Kala Vriksa Art & Craft Classes, Mumbai
H-028/D-281 Umika Singh, Swarang Sparsh Art Class, Noida
H-037/D-180 Viha Marwah, Anupama's Art & Craft Centre, New Delhi
S-059/D-387 Viha Marwah, Raghubir Singh Junior Modern School, New Delhi
H-068/D-069 Vrushti V Shah, Kalpana Art Centre, Baroda
H-063/D-093 Zaina Ahmad, Be Creative Creative Work Shop, New Delhi


Group E Gold Award

S-033/E-080 Gopika Makhija, Sat Paul Mittal School, Ludhiana
P-017/E-176 Hazel Gupta, Carmel Convent School, Chandigarh
S-033/E-071 Sanwal Kapoor, Sat Paul Mittal School, Ludhiana
H-061/E-063 Sarvi Gupta, Ignited Minds, New Delhi


Group E Silver Award

P-017/E-067 Aditi Anand, Delhi Public School, Secunderabad
H-053/E-036 Anshika Sharma, Kalakrit Art Studio, Gurgaon
H-006/E-091 Mariya Kapadia, Shefali's Art Classes, Mumbai
H-013/E-030 Nitya Vora, Kala Vriksa Art & Craft Classes, Mumbai


Group E Bronze Award

H-007/E-103 Arjun Anand Karaikar, Vinay Art Drawing Classes, Palghar
H-041/E-013 Dhimta Chaudhary, The Vibrant Strokes, New Delhi
P-017/E-008 Mitali Goel, Modern School, Barakhamba Road, New Delhi
H-041/E-239 Shreeya Baral, The Vibrant Strokes, New Delhi


Group E Commended Award

P-017/E-179 Aashna Backliwal, Modern School, New Delhi
P-017/E-173 Alisha Raghav, St Conrad's, Agra
H-052/E-053 Ananya Viz, Moksh Art and Value Centre, Gurgaon
H-026/E-200 Arshia Singh, Thoughts on Canvas, Gurugram
H-026/E-198 Chhavi Kakkar, Thoughts on Canvas, Gurugram
S-033/E-064 Drishti, Sat Paul Mittal School, Ludhiana
S-033/E-079 Kavya Jain, Sat Paul Mittal School, Ludhiana
S-024/E-235 Mishthi Saxena, Ryan International School, Sector-31, Gurugram
H-026/E-204 Pari Yadav, Thoughts on Canvas, Gurugram
S-001/E-055 Shagun Khetan, G D Goenka International School, Surat
H-060/E-228 Shreeya Das, Rang Tulika, Gurugram
S-020/E-116 Shriya Jaiswal, The Maurya School, Gurugram
H-034/E-245 Sonam Pahlajani, Aarkids, New Delhi
H-054/E-120 Tumpa Bayen, Pankaj Art Academy, Birbhum
S-033/E-072 Vedansh Jain, Sat Paul Mittal School, Ludhiana


Group E Appreciation Award

H-044/E-222 Anahita Mehrish, Art Zone, Bangalore
H-065/E-119 Chirag Malik, Kavi Kriti, Gurugram
S-005/E-295 Ira Kulkarni, JBCN International School, Borivali (W), Mumbai
H-071/E-226 K Kishore, Art In Drawaing Clases, Perambur
H-054/E-121 Karan Banerjee, Pankaj Art Academy, Birbhum
H-063/E-59 Kavya Saxena, Be Creative Creative Work Shop, New Delhi
S-102/E-268 Rakshit Sinha, Billabong High International School, Noida
H-041/E-010 Sara S Jaswal, The Vibrant Strokes, New Delhi
P-017/E-133 Suhina Agarwal, Delhi Public School, Navi Mumbai
H-053/E-038 Yashaswi Tyagi, Kalakrit Art Studio, Gurgaon


Group E Merit Certificate

H-026/E-201 Aanya Singh, Thoughts on Canvas, Gurugram
H-037/E-109 Aditi Rastogi, Anupama's Art & Craft Centre, New Delhi
S-056/E-247 Aditiya Meena, S M V D Convent School, Jaipur
S-033/E-074 Aman Singal, Sat Paul Mittal School, Ludhiana
H-064/E-192 Arpita Saha, Dream Art and Dance School, Tripura
P-017/E-007 Avika Bhatnagar, Summer Field School, Kailash Colony, New Delhi
H-060/E-227 B T S S Alekhya, Rang Tulika, Gurugram
H-059/E-172 Bhoomika A Kalghatgi, Dr. Shalini Singh Art Classes, Bangalore
H-013/E-029 Bhuvi Parab, Kala Vriksa Art & Craft Classes, Mumbai
H-026/E-197 Divya Gupta, Thoughts on Canvas, Gurugram
H-057/E-106 Eshaan Nair, Neelart Classes, Bhopal
H-028/E-208 Hari Nikita, Swarang Sparsh Art Class, Noida
P-017/E-005 Mansi Gupta, St Francis School, Batala
H-057/E-107 Mehal Ajmera, Neelart Classes, Bhopal
S-056/E-251 Nikhil Meena, S M V D Convent School, Jaipur
H-007/E-100 Pranay Sudhir Baigude, Vinay Art Drawing Classes, Palghar
S-029/E-016 S Sanjay, Thamarai International School, Kumbakonam
H-007/E-099 Shivani Abhay Shenoy, Vinay Art Drawing Classes, Palghar
H-026/E-202 Shubhi Jha, Thoughts on Canvas, Gurugram
P-017/E-203 Tarushi Agrawal, The Haritage School, Gurugram
H-050/E-185 Tejaswi R Bhatt, Vasavi Dawing School, Shivamogga
P-017/E-003 Trisha Haldar, Sree Sarada Ashrama Balika Bidyalaya, Kolkata
H-026/E-205 Urvi Singh, Thoughts on Canvas, Gurugram
S-040/E-214 Vishesh, Matrikiran School, Gurugram


Group F Gold Award

H-062/F-008 Aastha Jain, Atharv Art Academy, Ghaziabad


Group F Silver Award

P-017/F-002 Prachi Yadav, Rotary Public School, Sector-22, Gurugram


Group F Bronze Award

H-063/F-075 Dhruv Kapoor, Be Creative Creative Work Shop, New Delhi


Group F Commended Award

H-066/F-042 Ashwani Kumar, Naytri Studio of Performing Arts, Lucknow
P-017/F-011 Kinshuk Apoorv Agrawal, Global Indian International School, Pune
H-041/F-082 Kuhu Saha, The Vibrant Strokes, New Delhi
P-017/F-001 Sahana Rajesh, Abu Dhabi Indian School, Muroor, Abu Dhabi
H-041/F-077 Yashasvi Thanai, The Vibrant Strokes, New Delhi


Group F Appreciation Award

S-033/F-060 Barbie Chawla, Sat Paul Mittal School, Ludhiana
H-069/F-025 Eshita Jain, Bengali Art Academy, Noida
H-041/F-081 Nayan Dwivedi, The Vibrant Strokes, New Delhi
H-026/F-026 Veda Pandya, Thoughts on Canvas, Gurugram


Group F Merit Certificate

S-033/F-059 Abhav Gupta, Sat Paul Mittal School, Ludhiana
H-062/F-007 Aditya Chauhan, Atharv Art Academy, Ghaziabad
H-007/F-051 Harsh Vijay Golvaskar, Vinay Art Drawing Classes, Palghar
H-064/F-029 Himani Das, Dream Art and Dance School, Tripura
H-026/F-027 Komal Rai, Thoughts on Canvas, Gurugram
H-071/F-019 M Sreedha, Art In Drawaing Clases, Perambur
S-040/F-024 Mohit Yadav, Matrikiran School, Gurugram
S-001/F-062 Rashmi khetan, G D Goenka International School, Surat
S-044/F-063 Sakshi Jain, Ajanta Public School, Gurugram
H-041/F-078 Sanskriti Kaushik, The Vibrant Strokes, New Delhi
P-017/F-083 Somaabha Bhattacharjee, Ryan International School, Greater Noida
H-062/F-005 Swayam Bansal, Atharv Art Academy, Ghaziabad
H-006/F-058 Vrushti Desai, Shefali's Art Classes, Mumbai

Results Colours of National Symbols

Award Winners & Merit List 

​​​​​ARTINFOINDIA.COM extends its gratitude to your Institute for valuable contribution of ARTWORKS. This overwhelming response has given us great encouragement in the field of ART and love for Nature

ARTINFOINDIA.COM is delighted to announce the winners for Colours of National Symbols 2017, 6th All India Art Competition for School Children

Separate intimation and list of winners will be sent to schools. We shall continue to be in touch with you for Awards and Certificates. 


Dispatch of Certificate and Award

16-31 November 2017

Exhibition of Selected 300 Paintings (Only Gold, Silver, Bronze, Commended and Appreciation awarded are on display, Certificate of Merit winner paintings are not on display

at India Habitat Centre, Lodhi Road, New Delhi from

1st to 25th October 2017

If you find any spelling mistake please let us know we will rectify the mistake just SMS / WhatsApp Rectify-Code & only correct spelling to 9810234197


Categories (Groups):
Group A (Preparatory Classes)
Group B (I to II Grade/Class)
Group C (III to IV Grade/Class)
Group D (V to VI Grade/Class)
Group E (VII to VIII Grade/Class)
Group F (IX to X Grade/Class) 

All the Certificates, Medals and Prizes dispatched through courier, if not received please contact Kishore Shanker 9910999689, 9810234197


1st  GOLD Award

2nd SILVER Award

3rd BRONZE Award

4th Commended Award

5th Appreciation Award

6th Merit Certificate